BlogPo przeprowadzcePrzeprowadzki międzynarodowe

Emerytura po przeprowadzce za granicę – wszystko co powinniśmy wiedzieć.

Na przeprowadzki za granicę wcale nie decydują się tylko i wyłącznie ludzie młodzi, co wydaje się być oczywiste. To prawda, że wiele osób prosto po szkole od razu wyjeżdża gdzieś do innego kraju i tam szuka swojej szansy na dobrą przyszłość. Decyzja o międzynarodowej wyprowadzce może jednak przyjść na różnych etapach naszego życia. Nawet osoby mające po 20-30 lat stażu pracy postanawiają coś zmienić w swoim życiu, wyprowadzić się do innego kraju i tam zacząć swoją nową pracę, być może lepszą. Sama wyprowadzka to oczywiście konieczność skorzystania z pomocy fachowców, którzy wyprowadzkę międzynarodową nam zorganizują. Często jednak dopiero po takiej wyprowadzce zaczynamy się zastanawiać co będzie z naszą emeryturą. Wiele lat przecież przepracowaliśmy już w Polsce, ale wyjechaliśmy z tego kraju. Czy nasza emerytura przepadnie? Czy będzie trzeba wrócić do kraju, aby ją otrzymać?

Emerytura po przeprowadzce za granicę z dwóch źródeł

Nie ma znaczenia tak naprawdę w którym miejscu na ziemi sobie zamieszkamy. Nawet będąc już emerytami możemy wyprowadzić się chociażby daleko na Majorkę i także należne nam pieniądze będziemy dostawali, oczywiście w tym wypadku w grę wchodzą jedynie przelewy. Jeśli jednak przeprowadzamy się do innego kraju przed osiągnięciem wieku emerytalnego to zapewne będziemy przez lata w tymże kraju pracowali. W takim wypadku emerytura po przeprowadzce za granicę będzie przyznawana po prostu z dwóch źródeł. Nie ma tutaj znaczenia wiek emerytalny w kraju, gdzie aktualnie przebywamy. Jeśli na przykład tam gdzie jesteśmy granica to 68 lat, a nam w Polsce należy się od 65 lat to od tego wieku na naszym koncie zaczną pojawiać się pieniądze. Na emeryturę z drugiego kraju w tym wypadku poczekamy jeszcze 3 lata.

Kwestia ubezpieczenia

Będąc na terenie Unii Europejskiej nie musimy także przejmować się ubezpieczeniem zdrowotnym, oczywiście jeśli pracujemy. Ubezpieczenie to będzie obowiązywało bowiem na terenie całej wspólnoty choć oczywiście powinniśmy przed każdym wyjazdem postarać się o odpowiedni dowód takiego ubezpieczenia. Z całą pewnością jednak możemy przeprowadzać się do innego kraju bez obaw o własną emeryturę czy właśnie o ubezpieczenie zdrowotne, pod warunkiem że oczywiście pracujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *