Blogtransport międzynarodowy

Jak uzyskać uprawnienia na transport międzynarodowy?

Na rynku działa dzisiaj naprawdę mnóstwo firm, które oferują usługi w zakresie lokalnych przeprowadzek. Pod pojęciem „lokalnych” może kryć się dość dużo. Bez specjalnych problemów firma może bowiem przeprowadzać ludzi w obrębie jednego miasta, ale także jednego województwa czy nawet całego kraju. Dobrze prosperujące firmy przeprowadzkowe zawsze jednak poszukują drogi do swojego dalszego rozwoju, a pracowanie tylko w obrębie jednego kraju mocno ogranicza ten rozwój. Niektóre firmy decydują się więc na zwiększenie swojego zasięgu, czyli na realizację przeprowadzek międzynarodowych. Ten krok wymaga jednak dopełnienia kilku formalności, z których to najważniejsze jest uzyskanie uprawnień do transportu międzynarodowego.

Po co nam uprawnienia na transport międzynarodowy?

W myśl obowiązujących na naszym kontynencie przepisów przewóz towarów pojazdami o masie powyżej 3.5 ton, a takie będziemy głównie wykorzystywali do przeprowadzek międzynarodowych, wymaga stosownych uprawnień, czyli właśnie certyfikatu na transport międzynarodowy. To specjalny dokument, który umożliwia nam po prostu podróżowanie po Europie dużymi, kontenerowymi pojazdami.

Jak się za to zabrać?

Fortis przeprowadzkiAby uzyskać takie pozwolenia przede wszystkim trzeba zgłosić się do lokalnego Biura Do Spraw Transportu Międzynarodowego. To właśnie w tym miejscu będziemy musieli zacząć od złożenia wniosku na wydanie takiego pozwolenia. Sam wniosek to jednak za mało, potrzebne będą do tego jeszcze dokumenty, a ich lista jest całkiem spora. Z całą pewnością potrzeba będzie przedstawić:

  • REGON swojej firmy
  • zaświadczenie o wpisie do KRS
  • potrzebne jest odpowiednie zaświadczenie o niekaralności
  • teoretycznie prowadząc firmę przeprowadzkową należy mieć odpowiednią licencje na ten zawód, którą trzeba przedstawić przy składaniu wniosku, jeśli jej nie posiadamy to składamy oświadczenie, że jeden z naszych pracowników ma takie uprawnienia
  • potrzebne będą też dowody rejestracyjne pojazdów firmy
  • trzeba przedstawić dowód wpłaty na poczet uzyskania zezwolenia oraz oświadczenie o posiadaniu odpowiedniej wielkości majątku, którego wymagana wielkość może być różna i trzeba dopytać się w biurze.

Opłata za licencję jest dość wysoka, gdyż pozwolenie na 5 lat to około 4 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy złotych na 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *