BlogPrzeprowadzki międzynarodowePrzygotowaniaRealizacja

Na jaką pomoc firmy możemy liczyć w przypadku przeprowadzki do innego kraju?

Osoby zatrudniające się w międzynarodowych firmach, które mają swoje filie rozlokowane na terenie chociażby całej Europy, muszą mieć świadomość tego, że może zdarzyć się sytuacja, w której to pracodawca zaproponuje nam przeprowadzkę do innego kraju, gdzie będzie się pracowało w innym oddziale. Najczęściej związane jest to z otwieraniem nowego oddziału i koniecznością zapewnienia tam dobrych pracowników na start. Niektóre relokacje wynikają z tego powodu, że firma prowadzi jakieś poważne projekty, gdzie potrzebuje tylko odpowiednich fachowców. Najczęściej więc relokację są terminowe, na kilka miesięcy. Rzadko kiedy zdarzają się na kilka lat, ale jeśli tak jest to pracownik może zabrać ze sobą rodzinę. Na jaką pomoc ze strony firmy możemy wtedy liczyć?

Przede wszystkim organizacja i finansowanie przeprowadzki do innego kraju

Na początek oczywiście bardzo ważna sprawa. Pamiętajmy bowiem o tym, że firma w żaden sposób nie może wywierać na nas nacisku. Powinna pojawić się propozycja i na tym koniec. To od nas zależy czy zdecydujemy się na wyjazd do innego kraju do pracy w oddziale naszej firmy. Jeśli się zdecydujemy to z całą pewnością na barkach firmy spoczywa zajęcie się tą przeprowadzkę, także wtedy gdy zabieramy rodzinę. Najczęściej do tego celu brani są odpowiedni ludzie z działu HR, którzy organizują firmę przeprowadzkową i dają nam porady związane z tym jak się spakować i co może być nam potrzebne.

Problem szoku kulturowego

Dość poważnym problemem jest tzw. szok kulturowy, który może pojawić się u osób nagle zmieniających kraj zamieszkania na taki, który kulturowo jest mocno odmienny od naszego. Dobre firmy organizują specjalne szkolenia, na których to pracownik jest niejako przygotowywany do tego z czym może się spotkać. To także metody radzenia sobie z nową rzeczywistością, nauka automotywacji i naprawdę szereg bardzo cennych wskazówek, dzięki którym na pewno przeprowadzka do innego kraju będzie dla nas o wiele przyjemniejsza.

Wyprowadzka do innego kraju za pracą może być dla nas bardzo cennym doświadczeniem zawodowym, ale z drugiej strony na pewno jest to trudna decyzja osobista.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *