BlogPo przeprowadzcePrzeprowadzki międzynarodowe

Najpopularniejsze kraje do przeprowadzki międzynarodowej, a praca i obowiązki meldunkowe

Przeprowadzając się do innego kraju na terenie Unii Europejskiej podstawową barierą z całą pewnością dla dużej większości osób będzie język. Zazwyczaj znamy jako tako angielski i pewnie dogadamy się w jakiś sposób na zakupach czy z nowym sąsiadem, ale z drugiej strony musimy przecież w nowym kraju też pracować. Nawet jeśli zatrudnimy się w jakiejś międzynarodowej firmie to i tak znajomość samego języka angielskiego nie wystarczy i potrzebne będzie szlifowanie języka lokalnego, które to warto zacząć jeszcze w Polsce. Praca to jednak także pewne formalności, a do tego wiele krajów wymaga meldunku. Jak to wygląda w różnych krajach europejskich?

Niemcy – tutaj, podobnie zresztą jak w Polsce, konieczny jest meldunek, i to w zasadzie w miarę szybko po przyjeździe jeśli planujemy zostać na dłużej.

Norwegia – obowiązek meldunkowy jest w tym kraju gdy planujemy mieszkać dłużej niż pół roku. W takim wypadku trzeba się zameldować nie później jak po 8 dniach od przyjazdu. Co ważne, aby pracować w tym kraju potrzebne jest także wyrobienie specjalnej karty podatkowej.

Dania – to kolejny kraj, gdzie musimy się zameldować. Może to zrobić nasz pracodawca, a jeśli tego nie dopilnuje to zadanie to spoczywa na naszych barkach.

Wielka Brytania – tutaj z kolei nie ma konieczności meldunku. Potwierdzenie naszego adresu zamieszkania może być potrzebne tylko przy zatrudnianiu się, a także do celów podatkowych.

Francja – w tym kraju nie musimy się teoretycznie meldować, ale dłuższy pobyt będzie utrudniony bez wyrobienia sobie karty stałego pobytu.

Belgia – tutaj konieczność meldunku jest bezwzględna, gdyż bez stałego miejsca zamieszkania w zasadzie nic nie załatwimy.

Irlandia – tu sytuacja jest podobna jak w Anglii, czyli meldunek nie jest obowiązkowy, ale czasem trzeba potwierdzić swój adres zamieszkania do zatrudnienia.

Jak widać więc nawet kraje unijne mogą mieć swoje indywidualne wymagania związane z chociażby meldunkiem. Jeśli planujemy naszą wyprowadzkę międzynarodową to zawsze warto zapoznać się z podstawowymi przepisami, jakie obowiązują w danym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *