BlogPrzeprowadzki międzynarodoweRealizacja

Przeprowadzka za granicę z dzieckiem podczas roku szkolnego

Życie jest naprawdę bardzo nieprzewidywalne. W normalnych warunkach, kiedy wychowujemy dzieci i chcemy zmienić swoje miejsce zamieszkania, to powinniśmy robić to w wakacje, kiedy jest na to dużo czasu, ponieważ nasze dziecko ma wolne od szkoły. Wyprowadzając się za granicę musimy pamiętać o tym, że największy stres przeżyje właśnie nasze dziecko. Zmiana otoczenia, zupełnie nowa szkoła, często inny język, a do tego nowi rówieśnicy. Wszystko to sprawia, że Twoje dziecko może czuć się bardzo nieswojo. Przeprowadzka w czasie wakacji pozwoli Twoim pociechom zaaklimatyzować się chociaż trochę w nowym miejscu i ułatwić mu pójście do szkoły. Czasem jednak sytuacja wymaga tego, że musimy zrealizować przeprowadzkę za granicę z dzieckiem w trakcie trwania roku szkolnego.

Przeprowadzka za granicę z dzieckiem – jak się przygotować?

Po pierwsze rozmowa z władzami nowej szkoły.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to oczywiście poinformować dyrekcję szkoły, do której będzie należało nasze dziecko w nowym miejscu, o swoich planach. Szkoła ma naturalnie obowiązek przyjąć takiego ucznia do siebie, jeśli ten znajduje się w jej rewirze, ale wcześniejsza informacja na pewno ułatwi odpowiednią organizację. Musimy także dokładnie porozmawiać z dyrekcją o naszym dziecku. Trzeba podać jak najwięcej informacji o tym z którymi przedmiotami dziecko nie ma problemów, a gdzie potrzebna jest większa pomoc. Warto porozmawiać także o zainteresowaniach naszych dzieci, aby dyrekcja mogła odpowiednio zaoferować zajęcia dodatkowe. Jeśli struktura szkoły nie będzie pozwalała rozwijać dotychczasowych pasji naszego dziecka to szkoła powinna zaproponować nam coś w zamian i wspólną rozmową na pewno dojdziemy do pozytywnego rozwiązania tego problemu.

Dziecko oczekujące na przeprowadzkę międzynarodową

Rozmowa z dzieckiem.

Rozmowa z naszymi dziećmi powinna być naprawdę systematyczna. Nie rozmawiamy o tym jeden raz, ale robimy to wielokrotnie. Musimy więc poinformować nasze dziecko o przeprowadzce za granicę jak najwcześniej. Trzeba je wtedy dobrze wysłuchać, dowiedzieć się co będzie mu potrzebne w nowym miejscu i jak można mu pomóc w zaklimatyzowaniu się już na miejscu. Szczera rozmowa buduje pozytywne relacje z naszymi dziećmi. Mały człowiek będzie dzięki temu wiedział, że ma duże wsparcie swoich rodziców, nie zostanie sam z problemami i na pewno poczuje się w ten sposób o wiele pewniej.

Pomoc w akceptacji otoczenia przez dziecko.

Na naszych barkach powinna także spoczywać pomoc w zaakceptowaniu przez dziecko nowego otoczenia. Na pewno warto postarać się o to, aby umożliwić mu jak najlepszy kontakt z dotychczasowymi znajomymi. Jednocześnie powinniśmy także zachęcać je do nawiązywania nowych znajomości, tym razem w swoje okolicy. Dobrym pomysłem jest na przykład rozmowa z sąsiadami mającymi dzieci, namówienie do wspólnych spotkań. Nasze dziecko nawiąże kontakty ze swoimi rówieśnikami z obcego dla niego kraju, a i nasza współpraca sąsiedzka może się przy okazji poprawić. Przez pierwsze miesiące nauki naszego dziecka w nowej szkole po przeprowadzce musimy być także w stałym kontakcie z dyrektorem i nauczycielami. Wymiana informacjami pozwoli nam jeszcze lepiej wspomóc naszą pociechę w akceptacji nowego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *