BlogPrzeprowadzki międzynarodowePrzygotowania

Przeprowadzka za granicę – co powinniśmy rozważyć?

Decyzja o wyprowadzeniu się na stałe do innego kraju często podejmowana jest dość incydentalnie. Źle się nam żyje, nie mamy perspektyw do rozwoju i z dnia na dzień pojawia nam się wielka wizja zmiany miejsca zamieszkania na inny kraj, gdzie będzie lepiej. Nieprzemyślane decyzje mogą nas jednak wiele kosztować. Pamiętaj, że przeprowadzka za granicę to nie przelewki. Potrzebujemy dużo pieniędzy, ale jednocześnie nie bardzo możemy liczyć tam na pomoc. Zostajemy sami ze swoimi problemami. Nie ma rodziny, znajomych, ani nikogo kto pomoże nam w tych pierwszych dniach. Z tego powodu zanim ostatecznie podejmiemy decyzję o wyprowadzce warto zadać sobie kilka ważnych pytań, i oczywiście na nie sensownie odpowiedzieć.

Dlaczego wyjeżdżam i gdzie zamieszkam?

Podstawą będzie tutaj automotywacja. Odpowiadając sobie na pytanie „dlaczego realizujemy przeprowadzkę za granicę” powinieneś wymienić jak najwięcej pozytywnych zalet tego działania. Dzięki temu nabierzesz większej ochoty, Twoja motywacja się zwiększy, a więc jednocześnie także powiększysz swoje szanse na sukces w nowym miejscu zamieszkania. To także najlepszy moment na to, aby zastanowić się gdzie będziemy mieszkać. Jeśli nie mamy w obcym kraju rodziny czy znajomych to pojawia się problem. Mieszkanie trzeba kupić lub wynająć. Jeśli tak to gdzie i ile będzie na to potrzebne pieniędzy? To fundamentalne sprawy od których zaczynamy. Mając już zarezerwowane mieszkanie jest dużo mniejszy stres w czasie przygotowania do wyprowadzki.

dzień przeprowadzki za granicę

Praca za granicą?

Dalej przechodzimy do kwestii związanych z utrzymaniem się. Po pierwsze bowiem musimy się zastanowić nad tym czy będziemy mogli załatwić wszelkie dokumenty do tego, aby stać się pełnoprawnym obywatelem innego kraju i móc poszukiwać legalnej pracy. Warto wykonać telefon do ambasady w tym kraju i dowiedzieć się wszelkich szczegółów związanych z papierkowymi obowiązkami, jakie będą nas czekały w pierwszych dniach. Kolejna sprawa to praca. Musimy dać sobie odpowiedź na takie pytania jak czy damy radę pokonać barierę językową, czy w naszym zawodzie będzie łatwo znaleźć tam pracę oraz w ogóle w jaki sposób chcemy tej pracy poszukiwać. Jeśli urzędy pracy to w takim razie co będzie potrzebne, aby się tam zarejestrować.

Na koniec oczywiście pieniądze

Często nie lubimy o tym mówić, ale trzeba zmierzyć się z rzeczywistością, czyli z tym, że bez pieniędzy ani rusz. Musimy bowiem po pierwsze brać pod uwagę to, że trzeba mieć zapas gotówki na minimum pół roku. Nigdy nie wiesz jak długo przyjdzie Ci żyć w nowym kraju bez pracy, prawda? Nie zawsze będzie to tak łatwe jak mogło się wydawać. Podlicz sobie wydatki jakie Cię czekają. Postaraj się zorientować jakie są koszty życia w mieście, do którego się wybierasz. Policz sobie także ubezpieczenie zdrowotne, które bez pracy musisz opłacać z własnej kieszeni. Kiedy to wszystko zrobisz zadaj sobie pytanie najważniejsze: „…czy stać mnie na to?”. Czasem naprawdę nie warto wyjeżdżać do innego kraju tylko z nadzieją, ale bez pieniędzy. W wielu krajach Unii Europejskiej „szeregi” bezdomnych są zasilane właśnie przez naszych rodaków, których wizja świetlanej przyszłości nie sprawdziła się z racji podjęcia mocno nieprzemyślanej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *