BlogPakowaniePrzeprowadzki międzynarodowe

Przeprowadzka międzynarodowa, a pakowanie roślin

Każda przeprowadzka do innego kraju niesie za sobą szereg bardzo ważnych rzeczy, które musimy wykonać. To ogrom prac związanych z pakowaniem, ubezpieczeniem, naszykowaniem nowego miejsca zamieszkania, wynajęciem firmy do transportu i wiele więcej. Choć samo pakowanie wydaje się być prostym, ale czasem żmudnym zajęciem, to w jego trakcie mogą wydarzyć się rzeczy dość nieprzewidziane. Zazwyczaj gdy mamy już zapakowane praktycznie wszystko zaczynamy obchodzić nasz dom i przypomina się nam o roślinkach. Tworzą miły nastrój w domu i są ważne, ale niestety ich transport jest bardzo trudny i nigdy nie mamy pewności, czy dana roślinka przetrwa daleką podróż. Jak się jednak zabrać do pakowania roślin?

Na początek kilka spraw do przemyślenia

Zanim w ogóle zabierzemy się za pakowanie roślin do transportu do innego kraju warto zastanowić się czy wszystkie z nich są tego warte. Pospolite rośliny za grosze kupimy sobie przecież na miejscu, czyli tam gdzie się wprowadzimy. Czasem lepiej rozdać je sąsiadom lub rodzinie, aby po prostu pozbyć się tego problemu. Zabieramy tylko roślinny cenne, rzadkie i nietypowe lub po prostu takie, które hodujemy już od wielu lat i mamy do nich ogromny sentyment.

Musimy jednak pamiętać o tym, że nasze rośliny czasem nie będą mogły być wwiezione do innego kraju. Każde państwo ma swoje przepisy prawa związane z transportem roślin. Zanim postanowisz daną roślinkę zapakować to sprawdź, czy do kraju gdzie się wybierasz wolno dane rośliny wwozić. Musisz być do tego świadomy faktu, że większość firm transportowych nie ponosi żadnej odpowiedzialności za przewóz roślin. Są one wyjątkowo delikatne i nawet maksymalna dbałość może czasem nie pozwolić na ich szczęśliwe dowiezienie do docelowego miejsca. Bogatszy o tę wiedzę możesz zabierać się już do pakowania.

Pakowanie roślin – jak się za to zabrać?

Do zapakowania roślin potrzebne nam będą wytrzymałe kartony, najlepiej więc zaopatrzyć się w nowe. Do tego warto pojechać do sklepu budowlanego i kupić jak najwięcej folii bąbelkowej. Doniczki z roślinami ostrożnie wkładamy do kartonów. Następnie cała wolna przestrzeń dookoła doniczki powinna zostać wypełniona folią bąbelkową. Jeśli roślina może być zamknięta w pudełku to naturalnie musimy powycinać otwory, aby roślinka miała czym oddychać. Dobrym pomysłem jest także owinięcie całego kartonu folią bąbelkową co zapewni dodatkową amortyzację w czasie transportu.

Pakowanie roślin przed przeprowadzką międzynarodową

W przypadku bardzo wysokich roślin doniczkę także pakujemy do kartonu. Podłużną część rośliny najlepiej jest zapakować do tuby, którą robimy ze zwiniętego plastiku. Tubę możemy mocno wbić w ziemię znajdującą się w doniczce. Oczywiście w tubie także robimy otworki przez które dostaje się powietrze. Kartony z roślinami układamy w samochodzie tak, aby nie miały możliwości przesuwania się. Zawsze zapewni do dodatkową ochronę przed uszkodzeniami. Roślinę warto także obficie podlać tuż przed wyjazdem

Co po przetransportowaniu rośliny?

Kiedy nasza roślinka szczęśliwie dojedzie na miejsce to wypakowanie powinniśmy zacząć właśnie od niej. Im szybciej wyjmiemy ją z kartonu, postawimy w słonecznym miejscu i podlejemy tym lepiej dla niej. Należy pamiętać o tym, że przez pierwsze tygodnie roślinka może nam marnieć. To efekt choroby związanej z transportem i jej osłabieniem. Jeśli jednak mamy szczęście to po pewnym czasie powinna odżyć i dostosować się do nowego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *