Blogtransport międzynarodowy

Transport samochodu za granicę

Jeśli kiedykolwiek kupowałeś samochód samodzielnie sprowadzając go z innego kraju to na pewno doskonale wiesz, że wiąże się z tym trochę problemów logistycznych, potrzebne jest ubezpieczenie, a do tego sporo trzeba zapłacić. Zazwyczaj jednak samochody kupuje się z sąsiedniego kraju, a więc nie jest to aż tak wielki problem. Kiedy jednak wyprowadzamy się na inny kontynent, lub po prostu tysiące kilometrów od swojego miejsca zamieszkania, to nie będzie to już takie łatwe. Zabierając swój dobytek do nowego miejsca zamieszkania często będziemy chcieli zabrać także swój samochód. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowszych, bardziej wartościowych samochodów. Jeśli masz stary, niewiele warty już pojazd, to naprawdę najlepiej po prostu sprzedać go jeszcze w kraju, a później kupić coś używanego po przyjeździe do nowego miejsca zamieszkania. Odzyskasz trochę pieniędzy z samochodu, a do podobnego na miejscu dołożysz o wiele mniej niż wyniosłyby Cię koszty transportu plus wszystko co z tym związane. Jeśli jednak chcesz ze sobą zabrać samochód to jak się do tego zabrać?

Sprawdź opłacalność zabierania ze sobą samochodu

Zaczynamy tak naprawdę od analizy tego czy w ogóle zabranie ze sobą samochodu na inny kontynent jest opłacalne. Zaczynamy więc od sprawdzenia wartości rynkowej naszego auta w swoim kraju. Następnie przychodzi czas na przejrzenie ofert sprzedaży podobnych samochodów w kraju do którego się wyprowadzamy. Często może się okazać, że auto będzie za granicą tańsze i w efekcie zabieranie go nie będzie potrzebne. Kiedy auta są dużo droższe to musimy dowiedzieć się także wszelkich informacji na temat opłat. Pamiętaj, że przywiezienie swojego samochodu do obcego kraju to różne dodatkowe podatki oraz często wysokie koszty przerejestrowania pojazdu. Doliczamy do tego także koszty transportu. Auto zapewne będzie przewożone drogą morską. Koniecznie należy przejrzeć oferty lokalnych firm i zobaczyć jakie są ceny. Nie zapominajmy jeszcze o ubezpieczeniu. Musimy wykupić odpowiedni pakiet na czas takiego transportu, podczas którego może wydarzyć się wiele rzeczy. Dopiero teraz możemy sobie wszystko podsumować i sprawdzić czy w ogóle nam się to opłaca. Jeśli tak to zabieramy się do szykowania swojego samochodu.

Transport samochodu

Zostaw w pojeździe jak najmniej

Największym błędem, który popełnia wiele osób, jest wykorzystywanie transportowanego samochodu jako dodatkowego miejsca na upchnięcie bagażu. Myślimy sobie, że skoro i tak płacimy za transport samochodu za granicę to można upchnąć do niego dużo rzeczy i zaoszczędzić na transporcie naszego dobytku. To złe działanie, ponieważ auto może być łatwym łupem złodziei, którzy okradną całe wnętrze. Pamiętaj, że przewoźnik będzie odpowiadał tylko za ewentualną kradzież lub uszkodzenie elementów będących standardowym wyposażeniem danego pojazdu. Wyjmujemy więc z samochodu wszystko co nie stanowi wyposażenia fabrycznego. Musimy także zapewnić sobie odpowiednie ubezpieczenie dodatkowe, niezależnie czy przewoźnik nam jakieś oferuje czy nie.

Załatwienie formalności po przyjeździe

Po odebraniu pojazdu na miejscu musimy pamiętać o dokonaniu wszelkich opłat w terminie, szybkim przerejestrowaniu samochodu oraz jego ubezpieczeniu. Powinniśmy jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się jakie są terminy na załatwienie każdej formalności, gdyż te mogą być różnorodne, w zależności od tego do jakiego kraju pojedziemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *