BlogPo przeprowadzcePrzeprowadzki międzynarodowe

Ubezpieczenie zdrowotne w pierwszych dniach mieszkania w nowym kraju

W przypadku wyprowadzki do innego kraju pojawia się naprawdę wiele obowiązków, z którymi musimy sobie jakoś poradzić. Owładnięci całym tym szałem pakowania i szykowania się do wyjazdu na stałe do innego kraju często zapominamy o rzeczach absolutnie podstawowych, o których powinniśmy tak naprawdę pomyśleć już na samym początku. Nie szykujemy sobie rzeczy, które będą nam potrzebne w pierwszych dniach po przeprowadzce i później wpadamy w amok szukając ich na miejscu. Zapominamy zabrać ze sobą  pieniądze na start, ale najgorsze jest to, że często zupełnie nie myślimy nawet nad ubezpieczeniem zdrowotnym. Staramy się jak najlepiej ubezpieczyć i zabezpieczyć swój dobytek na czas transportu, ale już zupełnie nie myślimy o własnym zdrowiu. To ogromny błąd.

Ubezpieczenie pracodawcy

Czasem wyprowadzka do innego kraju wiąże się niejako z tym, że nasz obecny pracodawca chce nas przenieść do swojej nowej filii w innym kraju. Wtedy często mamy częściową rekompensatę kosztów związanych z przeprowadzką własną oraz całej swojej rodziny. Do tego jednak nadal jesteśmy zatrudnieni, z tym, że teraz już na terenie innego kraju. Najczęściej pracodawca powinien nam oferować więc ubezpieczenie zdrowotne, które będzie tam obowiązywało. Zawsze jednak musimy dopytać o wszystkie szczegóły. Często jednak wyjeżdżamy do innego kraju dopiero z nadzieją znalezienia pracy. Nigdy nie możemy być pewni tego czy nie zachorujemy lub nie zdarzy się jakiś wypadek. Szpitale w obcym kraju naturalnie mają obowiązek przyjęcia nas na leczenie, ale przy braku ubezpieczenia wystawią nam rachunek, który nie raz jest niebagatelny i może nas nawet zrujnować. Nie ma więc co ryzykować.

Ubezpieczenie zdtowotne

Sprawdź zakres swojego ubezpieczenia

Jeśli masz wykupione jakieś ubezpieczenie na życie to skontaktuj się z przedstawicielem tej firmy i zapytaj się czy ubezpieczenie to działa również na terenie innego kraju. Często tak jest, choć wtedy zakres ochrony ubezpieczeniowej nie jest pełny. Nikt nam nie zapłaci za wizytę u lekarza z przeziębieniem, ale ubezpieczenie będzie działało w przypadku pobytu chociażby w szpitalu czy skorzystaniu z karetki. Jeśli ubezpieczenie nie działa za granicą to koniecznie musimy wykupić takie, które ochroni nas po wyprowadzce. Pamiętaj, że brak statusu rezydenta danego kraju powoduje, że tak naprawdę za wszystko płacisz ze swojej kieszeni. W niektórych krajach obcokrajowcy mają oczywiście pewne przywileje. Warto więc przed przeprowadzką zadzwonić do ambasady na terenie kraju będącego celem naszej wyprowadzki. Tam dowiemy się wszystkich szczegółów.

Kiedy do innego kraju wyprowadzasz się ze swoją całą rodziną w ramach oddelegowania Cię przez obecnego pracodawcę to musisz naturalnie dowiedzieć się czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje całą Twoją rodzinę. Jeśli nie to znów musisz postarać się o takie samodzielnie. To samo dotyczy przypadku, gdy mamy ubezpieczenie w kraju, które częściowo będzie działało także za granicą. Tutaj także musimy zapytać się o to czy obejmuje ono naszą rodzinę, a jeśli nie to na przykład czy jest możliwość rozszerzenia pakietu, aby rodzina także czuła się bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *